297526-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende lyfttjänster för Liseberg AB
Referensnummer: 23-0052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandling avseende lyfttjänster för koncernen Liseberg AB. Uppdragen kan vara av både planerade jobb, samt av akut karaktär.
Med lyfttjänster avses komplicerade och tunga lyft inom Lisebergs nöjespark (inklusive Hotell och Vattenpark) med tillhörande parkerings- och uppställningsytor, samt andra ytor där Lisebergs verksamhet pågår.
Liseberg AB, nedan kallad Liseberg, avser genom denna upphandling att teckna ramavtal med en leverantör för genomförande av komplicerade och tunga lyft inom Lisebergskoncernen.
Takvolym för ramavtalet är 15 MSEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Liseberg AB, nedan kallad Liseberg, avser genom denna upphandling att teckna ramavtal för genomförande av komplicerade och tunga lyft inom Lisebergskoncernen.