Det finns endast en leverantör av operationsrobot med funktioner som uppfyller det kliniska behovet enligt beskrivning nedan.
Upphandlingen avser ett robotsystem för avancerad minimalinvasiv och multikvadrant tumörkirurgi i buken och thorax inom områdena kolorektal, gynekologi och urologi samt hjärt och lungkirurgi.
För att upprätthålla korta vårdtider och full funktionalitet för avancerad tumörkirurgi inom dessa områden krävs:
2. Uppsättning av robotinstrument ledade i flera dimensioner för att kunna utföra precisa ingrepp i snäva utrymmen vid svåra anatomiska förhållanden.