297579-2021 - ResultatSverige-Hallsberg: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjutstrafik med buss Hallsbergs kommun
Referensnummer: 20/UH/23-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser skolskjutstrafik med buss för elever i förskoleklass och grundskolan inom Hallsbergs kommun. Trafikstart är måndagen den 16 augusti 2021. Kommunens mål med upphandlingen är att ge eleven en trygg och säker resa med god service och ett bra bemötande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen