2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tjänstekoncession för Bil/RoRo terminal i Göteborgs hamn
Beskrivning: Tjänstekoncession av drift av Bil/RoRo terminal i Göteborgs hamn. Tjänster som ska utföras är; * Stuveri- och terminaltjänster (för export & import) av bilar och andra fordon samt High & Heavy * Stuveri- och terminaltjänster för gods och lastbärare med huvudinriktning på RoRo (Co-ordinated Port Services) Detta är säkerhetsskyddad upphandling med förhandlat förfarande i två steg enligt LUK (direktivet 2014/23/EU). Säkerhetsprövning kommer göras innan utvalda anbudsgivare får tillgång till dokument i steg 2 - anbudssteget.
Intern identifierare: ref 8011-24006
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Detta är en upphandling enligt LUK (direktiv 2014/23/EU) Förhandlat förfarande i två steg och upphandlingen är säkerhetsskyddad. Första steget är ett prekvalificerings steg med syfte att kvalificera sökanden och bland dessa göra ett urval av vilka sökanden som sedan, efter avklarad säkerhetsprövning, bjuds in att lämna anbud i steg 2.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63523000 Hamntjänster och spedition
Ytterligare klassificering (cpv): 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster, 63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter, 63721000 Drift av hamnar och farleder och tillhörande tjänster, 63723000 Kajplatstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000