297614-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling - Linjetrafik 2023
Referensnummer: 19RGK387
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser linjetrafik med buss i Kronobergs län. Avtalstiden är 12 år. Trafikstart sker 2023.
Upphandlingen är uppdelad i flera delar enligt följande:
— Upphandlingsområde 1: Växjö stadstrafik. Anbud ska lämnas på hela upphandlingsområdet,
— Upphandlingsområde 2: Regiontrafik med stationeringsort Växjö. Anbud ska lämnas på hela upphandlingsområdet,
— Upphandlingsområde 3: Regionbusstrafik med annan stationeringsort än Växjö samt Älmhults stadstrafik. Anbud kan lämnas på delar av upphandlingsområdet enligt förutsättningarna beskrivna i förfrågningsunderlaget.
Avtalsformen för samtliga upphandlingsområden kommer att vara en kombination av produktionsersättning och kvalitetsincitamentsersättning.
Växjö stadstrafik uppgick 2019 till ca 3,1 miljoner vagnkilometer, regiontrafiken i hela länet till ca 8,4 miljoner vagnkilometer och stadstrafiken i Älmhult till ca 78 000 vagnkilometer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsområde 1: Växjö stadstrafik. Anbud ska lämnas på hela upphandlingsområdet.
Del nr: 2
Upphandlingsområde 2: Regiontrafik med stationeringsort Växjö. Anbud ska lämnas på hela upphandlingsområdet.
Del nr: 3
Upphandlingsområde 3: Regionbusstrafik med annan stationeringsort än Växjö samt Älmhults stadstrafik. Anbud kan lämnas på delar av upphandlingsområdet enligt förutsättningarna beskrivna i förfrågningsunderlaget.