Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Renhållningsverksamhet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning av enskilda brunnar, rengöring av rännstensbrunnar samt spoltjänster
Referensnummer: 18/83
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90513600 Avlägsnande av slam
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tömning av ca 2 300 enskilda avlopp inom Alvesta kommun samt bortforsling av slam till Växjö kommuns avloppsverk, Sundet.
Vidare omfattar upphandlingen rengöring av ca 2 000 rännstensbrunnar/år inom kommunen.
Även löpande inhyrning av spoltjänster omfattas.
Upphandlande enhet är Alvesta renhållnings AB samt Alvesta kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90400000 Avloppshantering, 90460000 Tömning av kloakbrunnar eller septiska tankar, 90513700 Transport av slam, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar, 90641000 Renhållning av rännstenar, 90642000 Tömning av rännstenar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen