297627-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Vattenrening
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av Häggebergs vattenverk
Referensnummer: 17/257
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232430 Vattenrening
II.1.4.
Kort beskrivning
Jönköpings kommuns vattenverk Häggeberg som är ett skyddsobjekt ska renoveras och byggas ut med avseende på kapacitet. Upphandlingen avser förstudier, projektering och ombyggnationen av vattenverket. Vattenverkets område och lokaler är ett skyddsobjekt och verksamheten bedrivs med höga krav på säkerheten. Eftersom projektet är av teknisk och genomförandemässigt svår karaktär kommer det att genomföras i samverkan/partnering med utsedd entreprenör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232100 Anläggningsarbeten och tillhörande arbeten: vattenrörledningar, 45232150 Arbeten för vattenledningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AUA.12 Beställare
Jönköpings kommun org.nr: 212000-0530