29766-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hydrauliska eller pneumatiska drivmotorer och motorer
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservdelar för terminalspecifik utrustning
Referensnummer: SDA 2018-00009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42121000 Hydrauliska eller pneumatiska drivmotorer och motorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser inköp av reservdelar enligt EN standard för el, mekanik, hydralik och transportband till utrustning som finns på våra 10 flygplatser. Övervägande delen av behovet kommer att ligga på Arlanda och Landvetter, men övriga 8 flygplatser ska också ha möjlighet att avropa reservdelar från avtalet om behov finns.
Delarna sitter i våra bagageanläggningar, passagerarbryggor, markström, kabinluft och dockningshjälpmedel..
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42121000 Hydrauliska eller pneumatiska drivmotorer och motorer, 42417310 Transportband, 42419810 Delar till transportband, 31630000 Magneter, 31600000 Elektrisk utrustning, 34969000 Passagerarbryggor och passagerartrappor för flygplan, 34961000 Bagagehanteringssystem, 34324000 Hjul, delar och tillbehör, 31681400 Elkomponenter, 34960000 Flygplatsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen