Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstrafik Östra Sörmland
Referensnummer: DU-UPP18-0329
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Sörmland bjuder in till upphandling av busstrafik för Östra Sörmland (Strängnäs kommun) med trafikstart i december 2021. Den trafik som omfattas av upphandlingen är landsbygdstrafik och stadstrafik i ovan nämnd kommun med viss trafik i kringliggande kommuner. Anbud ska lämnas på hela anbudsområdet.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen