297728-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Larmsystem
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Trygghetsskapande teknik särskilt boende och bostäder med särskild service.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Västerås.
Nuts-kod SE125 Västmanlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Inbjudan:
Västerås stad inbjuder härmed till anbudsgivning avseende: Trygghetsskapande teknik särskilt boende och bostäder med särskild service.
Ingress:
Västerås stad har särskilda boenden och boenden med särskild service. Totalt omfattar detta ca 100 boenden med uppskattningsvis 2 200 larmanvändare. Fler talet boenden står inför behovet av att byta ut den trygghetsskapande tekniken inom en snar framtid. Det finns också ett behov ur omvårdnadsperspektiv att med stöd utav ny teknik öka de boendes möjlighet till trygghet, aktivitet och integritet. Samtidigt kan även verksamheten ges möjlighet till metodutveckling.
Referensnummer:
Upphandlingens referensnummer är: 2015/514-FN-061.
Tillhandahållande av förfrågningsunderlag:
Förfrågningsunderlag tillhandahålles via det webbaserade upphandlingsverktyget TendSign.
Upphandlingens omfattning:
Denna upphandling vilken avser teknik och funktion med högt ställda krav på den senaste tekniken vilken ska ge Västerås stad funktioner i framkant. Upphandlingen gäller ett helhetsåtagande för anbudsgivaren som ska svara för installation, drift, reparation och underhåll av trygghetsskapande teknik till servicehus och ålderdomshem samt bostäder med särskild service (LSS-bostäder, psykiatri) i Västerås stad. Inom byggnaderna ska det installeras trygghetsskapande teknik som medger att de boende kan påkalla hjälp från vårdpersonal, likväl som att vårdpersonal kan rapportera insatser. Med trygghetsskapande teknik avses exempelvis aktiva och passiva larmmöjligheter som används för att påkalla hjälp, överblicka situation, initiera och dokumentera vårdinsats m.m. Uppdraget utförs som totalentreprenad inklusive drift, och avser projektering, leverans, installation, driftsättning och funktionsprovning av ett komplett och fullt fungerande trygghetslarmssystem med tillhörande larmutrustning, kommunikationslösning för trygghetslarmsystemets samtliga delar, teknik, programvara och tillbehör till särskilda boenden och bostäder med särskild service inom Västerås stad. Dessutom ingår support och underhåll i uppdraget.
Om leverantörens trygghetsskapande teknik kräver Wi-Fi, ska den kunna anslutas till stadens befintliga Wi-Fi om staden så önskar. I annat fall tillhandahåller leverantören en motsvarande lösning för detta.
Upphandlingens totala värde:
Upphandlingens totala värde för hela perioden, inklusive option om förlängd avtalstid uppskattas till: 20 000 000 SEK.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35121700 Larmsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 79711000 Larmövervakningstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner