297767-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningsarbete för simbassäng
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Modernisering och renovering av Högdalens simhall
Referensnummer: FSK 2017/481
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45212212 Anläggningsarbete för simbassäng
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser modernisering och renovering av simhall, ny flexavdelning samt renovering av omklädningsutrymmen i Högdalens sim- och idrottshall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45261215 Läggning av solcellsplattor, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312100 Installation av brandlarmssystem, 45313100 Hissinstallationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 90722200 Miljösanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen