Huvudsaklig verksamhet Produktion, transport och distribution av gas och värme
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte av kontrollutrustning i K12 Sävenäs
Referensnummer: 19-0003
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
K12 Sävenäs är en av våra 145/12 kV stationer där inmatning sker från Vattenfalls regionnät. Stationen består av två byggnader. En byggnad för 12kV ställverk och transformatorer, samt en för 145kV GIS ställverk.
Befintlig 12kV anläggning med tillhörande kontrollutrustning stod klar 1995.145kV ställverket är ett GIS ställverk från 1980. Eftersom vi får allt svårare att underhålla befintlig kontrollutrustning finner vi det mest fördelaktigt att byta ut den.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315400 Högspänningsanläggningar, 45317200 Elinstallation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen