297792-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Uddevalla: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Livsmedel: Färskt kött och charkuteriprodukter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Uddevalla.
Nuts-kod SE232 Västra Götalands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Uddevalla kommun upphandlar livsmedel, del Färskt kött och charkprodukter till stora enheter.
Förfrågningsunderlaget är indelat i 2 delar. Anbud kan lämnas på både Del I Köttprodukter och Del II Kött oberett eller på en av delarna.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15110000 Kött, 15131700 Köttprodukter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner