297894-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cateringtjänster, från bulle till buffé.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Stockholms universitet planerar att göra en upphandling enligt Lagen om offentlig upphandling, LOU som innebär att avtal kommer att tecknas med ett flertal bagerier och cateringleverantörer. Upphandlingen kommer att omfatta olika typer av catering som fika, smörgåsar, luncher, sallader, mingelmat, middagar samt större och mindre bufféer.
Upphandlingens kommer att delas in i 3 delområden:
A Fika,
B Enklare catering,
C Finare catering.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
55520000 Catering, 15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor, 15812000 Bakverk och kakor, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.