297896-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Rengöringsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storstockholms brandförsvar – förbrukningsmaterial.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Storstockholms brandförsvar (SSBF) inbjuder till anbudsgivning avseende förbrukningsmaterial och bilvårdsprodukter. Upphandlingen omfattar bl.a. torkpapper, hygienartiklar, städredskap, kem-tekniska produkter samt fordonsrengöring. (Vid leverans av bilvårdsprodukter innefattas vissa tjänster).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
39830000 Rengöringsmedel, 18424300 Engångshandskar, 19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten, 33700000 Hygienartiklar, 33711900 Tvål, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39224000 Kvastar och borstar och diverse andra artiklar, 39713430 Dammsugare, 39800000 Rengörings- och polermedel, 39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831220 Avfettningsmedel, 39831500 Bilrengöringsmedel
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.