Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärendehanteringssystem
Referensnummer: 2023-000353
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Bengtsfors kommun har för avsikt att upphandla ett nytt ärendehanteringssystem. Systemet ska fungera som navet i kommunens gemensamma ärendehantering för kontakten med invånare och företagare, men också som ett effektivt stöd för den interna ärendehanteringen inom kommunen. Syftet är att ge ännu bättre service till medborgarna, arbeta mer med analys och utveckling och skapa effektivare ärendehanteringsprocesser tillsammans med verksamheterna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ärendehanteringssystem för Bengtsfors kommun.
Kostnad ca 3 000 000 SEK