2. Förfarande
Förfarande
Titel: Security Operations Center (SOC-tjänst) till Finansinspektionen
Beskrivning: FI genomför en upphandling av SOC-tjänst med syfte att teckna avtal med leverantör som ska arbeta förebyggande och leverera en bemannad SOC-tjänst som utför övervakning av FI IT:s samtliga endpoints (klienter och servrar) dygnet runt alla dagar året runt. Tjänsten ska skydda data, förhindra dataintrång, åtgärda incidenter, minimera risker samt identifiera säkerhetsbrister proaktivt. Upphandlingen avser även ett standby avtal för att kunna anlita leverantörens CSIRT team.
Intern identifierare: 23-31533
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling genomförs med hjälp av ett förhandlat förfarandet i enlighet med lag (2016.1145) om offentlig upphandling (LOU). En upphandling som genomförs enligt ett förhandlat förfarande innebär en upphandlingsprocess som genomförs i två steg. Nedan beskrivs upphandlingsprocessen på en övergripande nivå. Steg 1 – Ansökningsfas Upphandlingen inleds med en publik annons, denna ansökningsinbjudan, där samtliga leverantörer på marknaden har möjlighet om att ansöka om deltagande i det förhandlade förfarandet. • Under svarstiden för Ansökningsinbjudan kan leverantörer ställa frågor om underlaget genom TendSign. • Efter att tidsfristen för att inkomma med ansökan har löpt ut, kommer FI att öppna samtliga inkomna ansökningar. • FI genomför vid behov en selektering - ett maximalt antal leverantörer, fyra (4) stycken, vilka uppfyller samtliga obligatoriska krav väljs ut enligt angivna urvalskriterier. • Steg 2 - Anbudsfas • Utvalda leverantörer får ta del av anbudsinbjudan och bjuds in att lämna anbud. • Utvalda leverantörer kommer in med anbud (leverantör blir anbudsgivare). Prövning och utvärdering av inkomna anbud inleds, utifrån de krav och kriterier som angivits i anbudsinbjudan. • • Eventuella förhandlingar genomförs. • Slutlig prövning och utvärdering genomförs. • Beslut och meddelande om tilldelning. • En avtalsspärr om 10 dagar börjar löpa. När upphandlingen avslutats kommer eventuell säkerhetsprövning och förberedelser inför tecknandet av kontrakt att ske. • Kontrakt tecknas med vinnande anbudsgivare. Mer detaljer kring anbudsfasen kommer framgå av anbudsinbjudan.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72212730 Programvaruutvecklingstjänster för säkerhet, 72221000 Konsulttjänster för företagsanalys, 72225000 Värdering och granskning av kvalitetssäkring av system, 72240000 Systemanalys och programmering, 79710000 Säkerhetstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandling av SOC-tjänst
Beskrivning: FI genomför en upphandling av SOC-tjänst med syfte att teckna avtal med leverantör som ska arbeta förebyggande och leverera en bemannad SOC tjänst som utför övervakning av FI IT:s samtliga endpoints (klienter och servrar) dygnet runt alla dagar året runt. Tjänsten ska skydda data, förhindra dataintrång, åtgärda incidenter, minimera risker samt identifiera säkerhetsbrister proaktivt. Detta ska ske enligt leverantörens väl dokumenterade rutiner och processer. SOC-tjänsten som levereras ska bygga på befintlig installation av EDR-verktyget Carbon Black som tillhandahålls on-premise av FI. Upphandlingen avser även ett standby avtal för att kunna anlita leverantörens CSIRT team. Leverantör av SOC-tjänst ska avlasta FI genom att hantera, driva och agera på allt som rör övervakning via EDR verktyget, cyberhot och rapportering om avvikelser. Falska larm ska hanteras och byggas bort medan verkliga incidenter ska ageras på. FI är samtidigt intresserade av vissa närliggande kringtjänster. Det ska även ske en löpande kunskapsöverföring mellan leverantör och FI för att få en förståelse och transparens i hur arbetet fungerar i praktiken. Uppföljning av större incidenter, utveckling av tjänster, rapportering och rådgivning ska ske löpande och regelbundet.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Upphandling av SOC-tjänsten
Beskrivning: FI genomför en upphandling av SOC-tjänst med syfte att teckna avtal med leverantör som ska arbeta förebyggande och leverera en bemannad SOC tjänst som utför övervakning av FI IT:s samtliga endpoints (klienter och servrar) dygnet runt alla dagar året runt. Tjänsten ska skydda data, förhindra dataintrång, åtgärda incidenter, minimera risker samt identifiera säkerhetsbrister proaktivt. Detta ska ske enligt leverantörens väl dokumenterade rutiner och processer. SOC-tjänsten som levereras ska bygga på befintlig installation av EDR-verktyget Carbon Black som tillhandahålls on-premise av FI. Upphandlingen avser även ett standby avtal för att kunna anlita leverantörens CSIRT team.