298021-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Landskapsarkitektur
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsultuppdrag inom landskapsarkitektur – 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Ramavtalets löptid
Antal år: 4
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 52 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen syftar till att säkerställa Trafik- och Fastighetskontorets samt 7 av Stockholms stadsdelsförvaltningars behov av tekniska konsulttjänster inom landskapsarkitektur, AMA-beskrivningar, projekteringsledning samt kalkyl och växtbesiktning.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71420000 Landskapsarkitektur, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Förlängning.