Förfrågningsunderlag och kompletterande handlingar (inklusive dokument för en konkurrenspräglad dialog eller ett dynamiskt inköpssystem) kan erhållas från: Officiellt namn: TendSign Land: Sverige Internetadress: https://tendsign.com/doc.aspx?ID=110209&Goto=Docs
Tilldelning på andra upphandlande myndigheters vägnar
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen Korttidshyra fordon.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Norrbottens län.
Nuts-kodSE332 Norrbottens län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Lapplands Kommunalförbund samordnar upphandling av korttidshyra fordon åt Kiruna-, Gällivare-, Pajala-, Jokkmokks kommuner samt Tekniska Verken i Kiruna AB, Kirunabostäder AB, Top Bostäder AB, Pajala Värmeverk AB, Pajalabostäder AB, Jokkmokks Värmeverk AB, AB Jokkmokkshus och Lapplands Kommunalförbund.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))