Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köks- och serveringsutrustning
Referensnummer: KS 2021/02527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser köks- och serveringsutrustning samt hushållselektriska apparater för successiva avrop under kontraktstiden. Upphandlingen är en samordnad upphandling för Kristianstads kommun, Hässleholms kommun och Inköpscentralen för Östra Göinge, Osby, Hörby, Höör och Bromölla. Där sistnämnda är den samordnande kommunen. De upphandlande myndigheterna kommer att teckna avtal var för sig. Kommunerna avser teckna ramavtal för en period om två år och med rätt till förlängning i två år, med ett (1) år i taget.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39221000 Köksutrustning, 39221100 Köksgeråd, 39221180 Köksredskap, 39241120 Köksknivar, 39514200 Kökshanddukar, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2