298098-2023 - ResultatSverige-Tyresö: Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Service och underhåll avseende Brandskydd
Referensnummer: 2023-KSUH 0013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning
II.1.4.
Kort beskrivning
Tyresö Kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud gällande service och underhåll av Brandskydd samt hjärtstartare. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov gällande brandskyddsprodukter, brandskyddstjänster och hjärtstartare. Uppdraget omfattar dels planerad service, reparation vid eventuella anmärkningar och dels akut felavhjälpning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tyresö Kommun inbjuder härmed leverantörer att lämna anbud gällande service och underhåll av Brandskydd samt hjärtstartare. Syftet med upphandlingen är att tillgodose kommunens behov gällande brandskyddsprodukter, brandskyddstjänster och hjärtstartare. Uppdraget omfattar dels planerad service, reparation vid eventuella anmärkningar och dels akut felavhjälpning.
Översiktlig omfattning
Uppdraget kan komma att innefatta:
• Service/underhåll/(årsöversyn) av fastighetsägares brandskyddsutrustning inklusive möjlighet till digital/webbaserad och av beställaren uppföljningsbar dokumentation/underhållsrapport.
• Utbildning i exempelvis; Allmän brandskyddskunskap, Heta arbeten, Egenkontrollant SBA(Systematiskt brandskyddsarbete) och Släckövning.
• Montage av brandskyddsutrustning exempelvis; brandsläckare, skyltar, nödbelysning samt vägledande markering. Utrymningsplaner/Utrymningstavlor. Revidering av befintliga, framtagande av nya samt montage.
• Leverans av brandvarnare samt trådlöst sammankopplingsbara dito, brandvarnarbatterier och brandfiltar.
• Service och underhåll av befintliga hjärtstartare samt tillgodose kommunens eventuella framtida behov av nya tillkommande hjärtstartare.
Kort om upphandlingen
Tyresö kommun kommer att teckna ett (1) Ramavtal med en (1) leverantör, under förutsättning att minst ett (1) anbud kvalificerar sig i denna upphandling.
Avtalstiden är fyra (4) år. Efter 24 månader har parterna möjlighet att säga upp avtalet, utan att specificera anledning, med en uppsägningstid om sex (6) månader genom skriftligt meddelande till motparten. Under denna uppsägningstid fortsätter avtalets villkor och priser att gälla.
Avtal kommer att tilldelas den anbudsgivare som lämnat det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet utifrån: Pris
Uppskattad omsättning
Idag omsätter beställaren ca en (1) miljoner kronor/år inom avtalets omfattning. Vi förväntar oss att under avtalsperioden kommer volymen fortsätta öka och på avtalets fyra (4) år omsätta ca åtta (8) miljoner. Den angivna avtalsvolymen innebär en uppskattad volym och är endast ett riktvärde. Det verkliga utfallet kan komma att bli lägre och några garanterade volymer lämnas inte. Politiska beslut, omvärldsanalyser, utökning av antal objekt mm kan resultera i förändringar av denna volym.Tyresö kommun har övervägt att dela upphandlingen i delområden men funnit att detta inte är lämpligt för den aktuella upphandlingen.