298144-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Kundservice
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kundservicetjänster till Ellevio AB
Referensnummer: UH-2019-164
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79342300 Kundservice
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio avser upphandla Kundservicetjänster. Ellevio söker därför nu en väletablerad samarbetspartner som är professionell och mogen i sin organisation och struktur. Samarbetspartnern ska genomföra en transition och därefter tillhandahålla k
undservicetjänster vilket innefattar följande tre delar:
1. Kundservice hanterar frågor och ärenden från Ellevios företags- och privatkunder via olika kanaler. Ärenden rör i huvudsak, men inte begränsat till, fakturafrågor, flyttregistrering och nätfrågor. Kundservice är i dagsläget öppet vardagar under dagtid.
2. Felanmälan 24/7 tar emot felanmälan och frågor om pågående strömavbrott från kunder dygnet runt.
3. Kommunikationsplattformen, som leverantören tillhandahåller, ska ha kapacitet att köa och distribuera kontakter från kunder, oavsett kanal, i varierande volymer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ellevio avser upphandla Kundservicetjänster. Ellevio söker därför nu en väletablerad samarbetspartner som är professionell och mogen i sin organisation och struktur. Samarbetspartnern ska genomföra en transition och därefter tillhandahålla Kundservicetjänster vilket innefattar följande tre delar: