Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förskolan Nejlikan Klippan
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser nybyggnad av Kv. Nejlikan 19.
Projektet går ut på att detaljprojektera och uppföra en förskola med 8 avdelningar plus Nattis. Förskolan ska uppfylla de effektmål och krav som preciseras i underlaget.
Förskolan ska vara färdigställd i juli 2020 och placeras i östra Klippan vid Badvägen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 40 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 37535200 Lekplatsutrustning, 45112710 Utformning av grönområden, 45112723 Utformning av lekplatser, 45236210 Markanläggning för lekplats, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen