Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Varvsrelaterade tjänster
Referensnummer: 23/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50240000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende sjöfart och annan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för varvsrelaterade tjänster. Det kan vara planerade såväl som oplanerade och omfatta underhåll, reparationer, nyinstallationer, modifieringar och livstidsförlängningar med mera av fartyg och färjelägen. Även mottagande och omhändertagande av slugde och spillolja ingår.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50000000 Reparation och underhåll, 50241100 Reparation av fartyg, 50246000 Underhåll av hamnanläggningar, 98360000 Marina tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen