298214-2019 - ResultatSverige-Karlstad: Glasögon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Terminalglasögon och Skyddsglasögon
Referensnummer: RS/190522
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33734000 Glasögon
II.1.4.
Kort beskrivning
Det totala värdet för ingående varor/tjänster i denna upphandling under aktuell avtalsperiod inkl. optionsår beräknas uppgå till ca 4,5 miljoner SEK baserat på 2018 års inköpsvolymer/behov. Regionen kommer inte att i avtal kunna garantera viss volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingen omfattar:
• Synundersökning
• Terminalglasögon
• Skyddsglasögon
Förutsättningar
Landstinget vill kunna erbjuda sina anställa möjligheten att kunna införskaffa terminalglasögon i närheten av den anställdes arbetsplats. Landstinget har därför valt att dela upp upphandlingen i olika delar (orter). Leverantören kan därför lämna anbud på 16 olika kommuner och orter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen