298220-2019 - ResultatSverige-Kalmar: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av rengöringsmedel, städartiklar, mjukpapper, engångsartiklar m.m. (länsupphandling)
Referensnummer: 2018-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal avseende rengöringsmedel, städartiklar, mjukpapper, engångsartiklar m.m. för 12 kommuner med bolag och förbund (länsupphandling).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18424300 Engångshandskar, 33700000 Hygienartiklar, 33760000 Toalettpapper, näsdukar, handdukar och servetter, 39830000 Rengöringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen