298227-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Lyftanordningar för vårdsektorn
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Taklyftar
Referensnummer: 18/128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192600 Lyftanordningar för vårdsektorn
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser taklyftar, skenor, tillhörande delar samt kompletta installationer.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende taklyftar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33192300 Möbler för medicinska ändamål, utom sängar och bord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Beställaren inbjuder till att lämna anbud kring taklyftar.
Beställaren har de senaste 20 åren utrustat och upphandlat ett stort antal taklyftar, främst inom socialförvaltning, där de flesta boendelägenheterna har takskena och lyftmotor, fördelade på ca 1 800 skenor och ca 800 lyftmotorer. De fabrikat som är dominerande är Invacare, Merrivara, Etac och Liko varav ett stort antal med strömförsörjning i skena.
Årligen planerar Beställaren att köpa ca 30 st. paket med lyftmotorer. Även inköp skensystem är aktuellt under avtalsperioden för Beställaren.
Beställaren poängterar att volymerna är uppskattade, någon utfästelse i volym finns inte. Möjligheten ska vara att kombinera olika lyftmotorer inklusive åkvagn med skensystem från ovan nämnda fabrikat. Vi efterfrågar traditionell lyftmotor (batteridrift) som är fäst på åkkvagn vilken löper på skena och där endast lyftband och bygel eller motsvarande sänks ner.Det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet kommer att antas. Samtliga priser avser exkl. moms.