298233-2025 - Frivillig förhandsinsyn
Sverige – Ombyggnad och renovering av fordon – Frivillig Förhandsinsyn - ombyggnation av sopbil med kärllyft
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFrivillig Förhandsinsyn - ombyggnation av sopbil med kärllyft
BeskrivningDen upphandlande myndigheten avser att upphandla ett komplett sopbilsaggregat (två-fackslösning) med containervinsch, inklusive montering och anpassning på ett befintligt Scania-chassi. Det är viktigt att aggregatet är kompatibelt med chassits tekniska specifikationer och uppfyller krav på arbetsmiljö, säkerhet och miljöstandarder (t.ex. EN-standard och Euroklassning). Avsikten är att möjliggöra effektiv insamling av två fraktioner hushållsavfall i en och samma körning, vilket bidrar till ökad effektivitet och minskad miljöpåverkan. Upphandlingen omfattas av tekniska och funktionella särkrav där endast en leverantör bedöms kunna leverera ett aggregat som är kompatibelt med det befintliga chassit och samtidigt uppfyller kraven på funktion, prestanda och arbetsmiljö. Leverantören har tidigare levererat likvärdig utrustning till fordon i kommunens flotta, vilket medför synergier i drift, underhåll och reservdelshantering.
Intern identifierare25/16
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50117000 Ombyggnad och renovering av fordon
Ytterligare klassificering (cpv): 34144512 Sopbilar med komprimator
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000