298244-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Containerlagringssystem – Kassuner för explosiv vara
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKassuner för explosiv vara
BeskrivningUpphandling av Kassuner för explosiv vara
Intern identifierare25FMVU1243
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 44614300 Containerlagringssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 51540000 Installation av maskiner och utrustning för speciella ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningPå T&E:s provplatser i Karlsborg genomförs verifiering och validering, VoV, av markstridssystem, som till exempel fordonssystem, ammunition, vapensystem och skyddssystem. Provplatsen i Karlsborg ansvarar även för att förrådsställd ammunition till Försvarsmakten är funktions- och säkerhetsduglig. Med anledning av utökad och utvecklad verksamhet på T&E Mark Karlsborg behöver verksamheten tillföra hanteringsutrymmen för explosiva ämnen. FMV avser att anskaffa kassuner som är godkända för förvaring av explosiva ämnen.
Intern identifierareKassuner för explosiv vara