298357-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Ljusboxar, UVA och UVB
Referensnummer: LD18/01483
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar:
— Ramavtal för successiva leveranser, efter avrop av aktuell utrustning inkl. installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick
— Klinisk och teknisk dokumentation
— Utbildning av klinisk och teknisk personal
— Option på leverans av leverantörsspecifik förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen
— Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
— Option på teknisk serviceutbildning för 2 tekniker
Minst två utrustningar, en för UVA och en för UVB kommer att avropas under 2018. Kommande avrop är beroende av budgeterade medel som ej är beviljade vid upphandlingens genomförande men kan komma att bli beviljade och volymen kan då bli upp till 10 stycken utrustningar under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Ramavtal för successiva leveranser, efter avrop av aktuell utrustning inkl installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick