298379-2016 - ResultatSverige-Stockholm: Tjänster på elområdet
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Ramavtal El- och automationskonsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kodSE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen avser ramavtal för El-och automationskonsulttjänster. Anbud kan lämnas på valfritt ramavtalsområde. Om i ramavtalsområdet ingår flera än ett teknikområde ska leverantören ha kompetens och kapacitet för båda teknikområdena.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71314100 Tjänster på elområdet, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.