298380-2016 - ResultatSverige-Halmstad: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Industristädning.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Halmstad.
Nuts-kodSE231 Hallands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Upphandlingen omfattar industristädning på HEM:s produktionsanläggningar. Städning kommer i huvudsak att ske såsom: — allmän städning, — grovstädning, — spolning av golv, tak, väggar och rörledningar, — spolning av fundament för maskinutrustning, — torkning av räcken och andra rostfria ytor samt glaspartier, — utvändig torkning av maskinutrustning (pumpar, ventiler, apparatskåp m.m.).
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911200 Städning av byggnader
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.