298395-2016 - ResultatSverige-Linköping: Vägtransporter
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av allmän och särskild kollektivtrafik i Åtvidabergs kommun.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 2: Landtransport [2], även säkerhets- och kurirtransporter, med undantag av postbefordran
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Östergötlands län.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar allmän och särskild kollektivtrafik i Åtvidabergs kommun. Avtal, med trafikstart i januari 2017, kommer att träda ikraft sedan det har undertecknats av parterna och kommer att vara gällande till och med tidtabellskiftet i juni 2022, med möjlighet till förlängning med ett (1) år + ett (1) år, dvs. som längst till och med år 2024.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60100000 Vägtransporter, 60120000 Taxitjänster, 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.