See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Trafikanordningar och TA-material
Beskrivning: Upphandlingens syfte är att säkerställa Eskilstuna kommuns och Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö ABs behov av trafikanordningslösningar och utrustning avsedda för trafikavstängningar samt kringtjänster såsom TA-planer, tillståndsansökningar samt utställning och hämtning av trafikavstängningsmaterial ingår. För vidare beskrivning av uppdraget, se Kravspecifikationen.
Intern identifierare: UE 24.078
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 63000000 Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 34923000 Vägtrafikledningsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Eskilstuna kommun och Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (i det följande "köparen"), upphandlar behov av tillfälliga trafikanordningar (i det följande 'TA'). I uppdraget ingår hyra av utrustning avsedda för trafikavstängningar, kringtjänster såsom TA-planer, tillståndsansökningar, tillsyn, TMA-fordon, TMA-släp samt utställning och hämtning av trafikavstängningsmaterial inom anbudsområdena. Omfattning i detalj för respektive uppdrag anges i samband med beställning. Syftet är att definiera tydliga ansvarsområden för att säkerställa en trygg och säker hantering av trafiken vid olika ändamål. Inom ramen för avtalet har köparen rätt att ensidigt bestämma vilken tjänst eller produkt som ska användas för varje avrop. För vidare beskrivning av uppdraget, se Kravspecifikationen.
Intern identifierare: UE 24.078/1
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation
Beskrivning: Se Kravspecifikationen