298462-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten
Referensnummer: UH-2021-35
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar entreprenader för service- och hantverkstjänster inom kategorin elservicearbeten som beställs löpande inom av beställarens bestånd.
Följande avtalsområden/geografiska områden ingår i upphandlingen:
— Geografiskt avtalsområde 11 och 12 + Övriga deltagande bolag, exkl. Mitthem, ingår i geografiskt område 11 oavsett den geografiska placeringen där tjänsten avropas,
— Geografiskt avtalsområde 13 och 15
— Geografiskt avtalsområde 14 och 16
— Avtalsområde Mitthem
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 50000000 Reparation och underhåll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen