298617-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital byrå
Referensnummer: SR1914
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sveriges Radio arbetar idag med digitala kampanjer och enskild annonsering i marknadskommunikationen. Företaget söker nu en byråpartner som kan stötta med allt från strategiskt arbete, att ta fram underlag och rekommendera handlingsalternativ för olika produktioner, till kreativa lösningar, produktion, annonsköp, optimering av annonserna över flera digitala kanaler och löpande utvärdering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222000 Strategisk granskning och planering av informationssystem eller informationsteknik, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 79413000 Konsulttjänster för marknadsföring, 79416000 Public relations, 79416100 Managementtjänster avseende public relations
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen