29862-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Containertjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Containertjänster
Beskrivning: Transport av containrar till och från beställarens fastigheter. Utställning av containrar vid överenskommen plats. Hämtning av fyllda containrar. Behandling och omhändertagande av avfall enligt gällande regelverk. Uthyrning av olika typer av containrar /behållare som används för insamling av olika avfallsfraktioner inom beställarens fastighetsbestånd
Intern identifierare: 2026-0005
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000