29871-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Byggnation av byggnader med flera funktioner
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E56 Om- och tillbyggnad
Referensnummer: 21RGK241
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211350 Byggnation av byggnader med flera funktioner
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Kronoberg ska utföra en om- och tillbyggnation utav fastighet E56 på Sigfridsområdet i Växjö. Fastigheten byggs om för att anpassa fastigheten till tre verksamheter Hjälpmedelscentralen, arkiv och journalenheten samt regionens transportavdelning. Byggnaden kommer vara i tre plan.
Tillbyggnadens BTA beräknas vara:
För plan 1 är tillbyggnaden ca 1 384 m2
För plan 2 är tillbyggnaden ca 1 472 m2
För mer ingående information se upphandlingsdokumenten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen