298726-2023 - ResultatSverige-Mölndal: Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetssystem
Referensnummer: 00151/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212421 Programvaruutvecklingstjänster för fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Mölndalsbostäder Aktiebolag (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Fastighetssystem. Beställaren har behov av att införskaffa ett nytt fastighetssystem då befintligt avtal håller på att löpa ut. Fastighetssystemet ska vara användarvänligt och vara flexibelt mot andra system. Fastighetssystemet behöver vidare ha ett modernt gränssnitt och en framtidssäkrad IT-struktur.
Omfattning
Upphandlingen av Fastighetssystem omfattar följande huvuddelar:
Tjänsteerbjudande - nyttjanderätt till systemet
Införande av grundkonfiguration av systemet
Utbildningar
Drift, support och underhåll
Option: Konsulttjänster tillhörande systemet, t.ex. kundanpassningar, migrering, extra utbildningstillfällen mm.
Enbart s.k. ”hostade” tjänster kommer beaktas, dvs att systemet tillhandahålls som driftsatt tjänst (Software as a Service).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48421000 Programvara för fastighetsförvaltning, 48810000 Informationssystem, 72212400 Programvaruutvecklingstjänster för affärstransaktioner och personliga affärer, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen