Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygbränsle
Referensnummer: KSA 47-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09131000 Flygfotogen
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenskt Ambulansflyg upphandlar leverantörer av flygbränsle JET A1 på flera flygplatser i Sverige samt CARNET-kort i syfte att köpa flygbränsle på icke avtalade flygplatser i Sverige och Europa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 250 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen