2. Förfarande
Förfarande
Titel: Banktjänster
Beskrivning: Upphandlingen omfattar kommunkoncernens behov av banktjänster inom följande tre huvudområden med underliggande delar. Koncernkontosystem -Koncernkontostruktur -Internberäkning/intern limit -Valutakonto· -Internetbank -Fullmaktshantering -Kontokredit och räntevillkor Betalningsförmedling -Betalningsförmedling generellt -Ankommande betalningar -Avgående betalningar -Utlandsbetalningar -Finansiella betalningar -Utbetalningar av ekonomiskt bistånd -E-faktura till privatpersoner -Betalkort Löneförmedling -Löneregister -Lönefil -Lönespecifikation -Ordinarie och tillfälliga löneutbetalningar Valda koncern- och girosystem samt löneförmedling kommer att omfatta hela koncernen. Övriga tjänster avser i huvudsak Örnsköldsviks kommun, men med möjlighet för kommunens bolag att nyttja dessa tjänster till överenskomna villkor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 66000000 Finans- och försäkringstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:84367:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 66100000 Bank- och investeringstjänster, 66110000 Banktjänster