Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transporter utsorterat restavfall från Brista Eftersorteringsanläggning
Referensnummer: UH2022-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
SÖRAB eftersorterar restavfall på sin eftersorteringsanläggning Brista, Arlanda stad. Upphandling avser tjänsterna att transportera detta avfallsbränsle från Brista Eftersorteringsanläggning och transportera det till mottagande förbränningsanläggningar placerade i huvudsak i norra Stockholms- och Uppsalaområdet.
SÖRABs mål med uppdraget är att rätt avfallsbränsle ska transporteras till rätt mottagande anläggning i rätt tid.
Planerad start av leverans är 2023-01-01 och avtalstiden till 2025-12-31 med möjlighet till 3 års förlängning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 7 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90512000 Avfallstransport, 90513000 Hantering av ofarligt avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen