298977-2022 - PlaneringSverige-Malmö: Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Digitalt ritningsarkiv
Referensnummer: 22/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212300 Programvaruutvecklingstjänster för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
MKB Fastighets AB (MKB) efterfrågar information från leverantörer av IT-system/molntjänst för digitalt ritningsarkiv med kringliggande tjänster, då bolaget vill undersöka marknaden inför en förestående upphandling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48311100 Dokumenthanteringssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen