299004-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Underhåll av telekommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Härryda Rävlanda Nordost PTS 2021
Referensnummer: 22/30
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar utförande av fiberprojekt inom Härryda Rävlanda Nordost PTS 2021.
Projektet är en del av PTS bidragsprogram för 2021 och med anledning av detta finns det särskilda villkor som ska följas vid byggnation. Dessa villkor framgår av kontraktshandlingar.
Vid tidpunkten för kontraktets tecknande föreligger 19 antal HC och 59 antal HP. Antal HC respektive HP kan komma att justeras under entreprenadtiden i takt med tillkommande kundbeställningar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45231600 Anläggningsarbete för kommunikationsledningar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314310 Kabelläggning, 45314320 Installation av datakablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen