29901-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Port expansion Orrskär
Referensnummer: 11475
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Totalentreprenad för anläggning av 150 m kaj i södra Orrskärshamnen, Ljusne. Arbetena omfattar även ca 40 000 m3 muddring, samt ca 20 000 m2 landutfyllnad.
The procurement relates to a turnkey contract for the construction of a 150 m quay in southern Orrskärshamnen, Ljusne. The contract also includes about 40,000 m3 dredging, and about 20,000 m2 of landfill.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 160 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112300 Utfyllnad och annat landåtervinningsarbete, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen