299022-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetssystem för Kulturskolan i Göteborgs Stad
Referensnummer: 22/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Grundskoleförvaltningen Göteborgs Stad bjuder härmed in till ansökan om att få lämna anbud avseende upphandling av verksamhetssystem för Kulturskolan enligt de förutsättningar som anges i denna inbjudan.
Grundskoleförvaltningen avser upphandla ett flexibelt och effektivt verksamhetssystem som stödjer all kulturskoleverksamhet i såväl planering, genomförande, uppföljning och utvärdering av Kulturskolans arbete med mål och uppdrag.
Utöver nyttjanderätt till IT-stödet omfattar upphandlingen även tex. tjänster avseende drift, support, underhåll, avropstjänster, stöd vid införande och avveckling.
Kvalificering består av bland annat teknisk och yrkesmässig kapacitet samt referenskrav.
Inbjudan innehåller även obligatoriska krav.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48510000 Programvara för kommunikation, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72263000 Programimplementation, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen