299071-2018 - ResultatSverige-Linköping: Ambulanstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygtransporter av patienter
Referensnummer: UC-2016-452
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85143000 Ambulanstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Transport av patient med ambulansflyg (flygplan).
Leverantören ansvarar för hela transportuppdraget vad gäller flygplan, besättning och sjukvårdsbemanning
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Grundbemanning
Utökad medicinsk kompetens
Tilldelningsbeslut
Region Östergötland fattar tilldelningsbeslut för samtliga Upphandlande myndigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85100000 Hälsovårdstjänster, 85140000 Diverse hälsovård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen