299084-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbeten för kraftledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kabelförläggning 220 kV i Stockholm.
Referensnummer: UH-2016-110
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet omfattar leverans och installation av ett nytt 220 kV PEX kabelförband mellan Danderyd och Ålkistan.
Entreprenaden omfattar schakt, leverans samt förläggning av mark-, tunnel- och sjökablar. Total kabellängd är ca 16,8 km (enfaskabel) varav 6,3 km markkabel, 7,5 km tunnelkabel och 3 km sjökabel. Kablar och tillbehör ska vara samprovade. Total ruttlängd ca 5,6 km.
Förfrågningsunderlaget till kvalificerade anbudssökande avses skickas i 2 omgångar: Kabelspecifikt underlag (Krav på kabeltillverkare samt kabel kravspecifikation) skickas under oktober. Schakt och installations specifikt underlag skickas i början av november.
Preliminär byggstart 2017-Q1 för kabelförläggning/installationer. Sjökabelförläggningen får utföras under perioden okt-mars och del av markkabelförläggningen dvs. vid Golfbanan får utföras under okt-dec.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 75 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31320000 Kraftledningskablar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 45112000 Grävning och schaktning, 31321300 Högspänningskabel, 31321400 Undervattenskabel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen