29910-2021 - ResultatSverige-ASKERSUND: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ny-, till- och ombyggnad Närlundaskolan
Referensnummer: 20UPPH77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Förfrågan gäller ny-, till och ombyggnad av Närlundaskolan som idag är en F-5
Skola med 330 elever och som efter ny-, till- och ombyggnad skall vara en F-6
Skola för 575 elever med tillagningskök. Med personal (pedagoger, kök, städ
Vaktmästare mm) inräknat kommer det finnas ca 660 personer på Närlundaskolan.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 45421000 Snickeriarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen