Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresmaskiner
Referensnummer: GNU 2021/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar hyresavtal för anläggningsmaskiner, byggmaskiner, tillbehör, bodar, liftar, och ställningar. Syftet med upphandlingen är att dels att täcka behovet av objekt som den egna basresursen inte har kapacitet för och dels där Beställaren saknar objekt i egen regi.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Falu kommun och Kopparstaden AB
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 42400000 Lyft- och hanteringsutrustning samt delar till sådan utrustning, 42414100 Lyftkranar, 43300000 Maskiner och utrustning för byggnadsarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
I upphandlingen deltar Falu kommun, Kopparstaden AB, Avesta kommun, Ludvika kommun och Västerbergslagens Kraft AB. Upphandlingens värde uppskattas till ca 7 650 000 SEK.
Avesta kommun
Del nr: 2
Ludvika kommun och Västerbergslagens Kraft AB
Del nr: 3